Novinky

02. říjen 2012 Tisk PDF

Nechápu, proč majitelé Kyselky neplatí jednu pokutu za druhou

Kateřina Klasnová se po roce vrátila do Lázní Kyselka. „A bohužel vidím, že jediné, co se tady změnilo, jsou sem tam bednění naoko v rámci údajného zabezpečení objektů. Mattoniho pavilon a jiné objekty nejsou před zimou zastřešeny, plány Karlovarských minerálních vod opět zůstávají ve fázi jakési vizualizace," řekla bezprostředně po prohlídce místopředsedkyně VV.

Podívat se včera byla poslankyně VV Kateřina Klasnová hlavně u Löschnerova pavilonu, domu Stallburg a Hotelu Praha, tedy objektů, které patří přímo Karlovarským minerálním vodám. „I když existují indicie, že další majitel Lázní Kyselka, společnost RIS, je jen bílým koněm KMV a výmluvy na jiného majitele jsou tedy liché, byla jsem zvědava na ty objekty, za něž mají KMV prokazatelně plnou zodpovědnost. Jsou to stejné ruiny, jako všechny ostatní domy v Kyselce, navíc zabezpečené jen na oko, z čelní strany," řekla Klasnová.

„U Hotelu Praha chtěly například KMV strhnout střechu – teď na zimu – s tím, že nový krov začnou stavět na jaře. Jak si nemyslet, že jim vůbec nejde o památky, nýbrž jen a pouze o pozemky pod nimi a další možné vrty?" ptala se Klasnová. Připomněla, že přitom KMV disponují nadstandardně výhodnými smlouvami, podle nichž jim Vojenské lesy a statky i ministerstvo obrany pronajímají pozemky s přibližně padesáti vrty za necelých šest milionů korun ročně... „A to na dobu třiceti až čtyřiceti let! Narozdíl od obyvklých pěti. Smlouvy, podle mne naprosto nevýhodné pro stát, jsem získala podle zákona o svobodném přístupu k informacím a ráda je každému zájemci předložím," říká Klasnová.

V Löschnerově pavilonu by mělo podle plánu KMV vzniknout Muzeum Mattoni. „Přesto ale chtějí vytrhat unikátní zachovalé kolejnice v podlaze, což by přitom byl dokonalý, autentický muzejní exponát," podotkla poslankyně. Podle ní jsou plány a vizualizace, předložené KMV, zcela nekoncepční. Sliby o rekonstrukci liché.

Dům Stallburg je sice oproti její poslední návštěvě již bez obyvatel a zabedněn. „Dům v rekonstrukci si však představuji doopravdy jinak! A nejde jen o tyto objekty. Ottův pramen volně odtéká po silnici, není zajištěn ani adekvátní přístup k trubce, z níž teče. Nejsou zajištěny ani památkově chráněné prvky na budovách, například kašna na levé straně garáží na kolonádě. Navíc například u Löschnerova pavilonu chce investor zachovalé dřevěné chráněné prvky nahradit novými, což je mimochodem dražší varianta – a jde přímo proti filosofii ochrany památek," zlobí Klasnovou. „Při hodinové návštěvě jsem viděla několik důvodů, proč by úřady měly majitelům napařit okamžitě pokutu. Proč se tak neděje?" ptá se místopředsedkyně VV.

Lázně Kyselka chce Klasnová opět řešit i s ministryní kultury Alenou Hanákovou, která se bohužel poslední plánované schůzky nezúčastnila, neboť náhle ochořela.

Jako před rokem, i letos v říjnu doprovodil po Kyselce Kateřinu Klasnovou Pavel P. Ries, prezident ASORKDu. V Kyselce se poslankyně setkala i s Lubomírem Zemanem z NPÚ v Lokti a také se studentskými aktivisty Matějem Chytilem a Martinem Leskovjanem. „Máme stejný cíl – záchranu Lázní Kyselka," uvedla po setkání Klasnová.

(Tisková zpráva)


Share